A tervek szerint 2025-ben fog újra ember landolni a Holdon

2021 / 11 / 10 / Bobák Zsófia
A tervek szerint 2025-ben fog újra ember landolni a Holdon
1972-ben lépett utoljára ember a Hold felszínére, de a következő alkalomra várni kell még egy kicsivel többet. A Blue Origin pereskedése, a fejlesztések során felmerülő nehézségek, a járványhelyzet és más hátráltató tényezők miatt a tervezett 2024-es időpontot immár hivatalosan is egy évvel későbbre tették át - jelentette be tegnap Bill Nelson, a NASA vezetője.

Jeff Bezos cége, a Blue Origin volt eredetileg egyike annak a három vállalatnak, amelyeket a NASA az emberes holdraszálláshoz szükséges leszálló rendszerek megtervezésével bízott meg: 2020 áprilisában a Dynetics-szel és a SpaceX-szel együtt mindhárom cég megnyerte a NASA pályázatát. A NASA tervei szerint a háromból egy jelölt kapta volna a végleges megbízást az egység megépítésére. Akkor még 2024 volt a kijelölt időpontja a következő holdraszállásnak, azonban időközben módosultak a tervek.

A járvány és a fejlesztések során jelentkező kihívások is hátráltatták a munkát, valamint az a hónapokra nyúló pereskedés is, amelyet a Blue Origin kezdeményezett, miután kiderült, hogy a költségek redukálása miatt a NASA csak a SpaceX-et bízza meg a leszállóegység elkészítésével, míg a cég reményei szerint esetleg velük is szerződést kötött volna az ügynökség. A döntés hátterében anyagi okok álltak, ugyanis az Egyesült Államok Kongresszusa a korábbi tervekkel ellentétben végül jóval kisebb összeget szavazott meg a projekt kivitelezésére, így egyedüli győztesként Elon Musk cége lett végül a befutó és az általuk fejlesztett Starship lesz az az űrhajó, amely a következő Holdra induló legénységet szállíthatja. Bezos idén augusztusban bíróság elé vitte az ügyet, majd az első elvesztett per után sem adta fel, és tovább folytatta a harcot egészen múlt csütörtökig, amikor a szövetségi bíróság tagja, Richard A. Hertling bíró végül elutasította a követeléseket.

Egészen eddig a pontig a per miatt az Artemis projekt harmadik részének, az emberes landolás kivitelezésére való leszállóegység tervezésének munkálatai is szüneteltek, de a NASA tegnapi bejelentése szerint a bírósági döntés után azonnal újrakezdték a tárgyalásokat a SpaceX-szel és új határidőket jelöltek ki a misszió kezdetére.

"Visszatérni a Holdra olyan gyorsan és biztonságosan, ahogy csak lehetséges az ügynökség kiemelt célja.

Azonban a legutóbbi per és más tényezők miatt az Artemis első emberes leszállására valószínűleg nem kerül sor 2025 előtt." - jelentette ki Bill Nelson, a NASA vezetője.

Az Artemis program első két fázisa viszont hamarabb megvalósul: először, az Artemis I során csak legénység nélkül kerüli meg a Holdat az Orion, majd, a jelenlegi tervek szerint legkésőbb 2024 májusáig az Artemis II keretein belül már asztronauták is utaznak a fedélzetén, de ekkor még egyből vissza is térnek a Földre, a Hold felszínére nem szállnak le. A teljes program hatalmas költségeiből a NASA igyekszik lefaragni, ahol lehet, de elmondásuk szerint a jövőben mindenképpen szükséges lesz a leszállóegységek tervezésére kiírt pályázatok finanszírozásának növelése, mivel még legalább tíz holdraszállást terveznek a jövőben. Az első Artemis missziókkal pedig nem ér véget az emberes űrprogramok sora, az ügynökség dolgozik a Gateway projekten és később tartós jelenlétet tervez kiépíteni a Holdon.

(Fotó: NASA/Marvin Smith, Alcyon Technical Services)

További cikkek a témában:

Egyre biztosabb a Hold körüli űrállomás jövője: az első elemeket a SpaceX szállítja majd fel Az első körben a Gateway-állomás legfontosabb egységei készülnek el, ezeket szállítja majd fel Elon Musk cége a talán nem is olyan távoli jövőben.
A NASA bemutatta a terveit a Hold meghódítására A most kiadott 13 oldalas dokumentumban szó van a Hold körül keringő űrállomásról és olyan járműről is, amiben az asztronauták heteket is eltölthetnek a Hold felszínén. Meg persze a holdbázisról is.
Így élhetnek majd a Holdon az Artemis-program űrhajósai Ha minden jól megy, a mostani generációk ugyanúgy összegyűlhetnek majd a televíziók és számítógépek képernyői előtt, hogy szemtanúi legyenek, ahogy a Holdon újra megjelennek az emberi lábnyomok, mint annak idején a '60-as években tették elődeink.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Húsz év alatt eljuthatunk az Alpha Centaurihoz egy új technológiával
Húsz év alatt eljuthatunk az Alpha Centaurihoz egy új technológiával
Persze az emberek nem tudnának még ilyen módon utazni a csillagközi térben.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.