A tengerészgyalogság új mikrohullámú fegyvere úgy szedi le a drónokat, mintha madarakra vadászna

2025 / 04 / 30 / Bobák Zsófia
A tengerészgyalogság új mikrohullámú fegyvere úgy szedi le a drónokat, mintha madarakra vadászna
Az irányított energiájú fegyverek és drónelhárítók nem a jövőt képviselik - a jelen hadviselésében játszanak egyre fontosabb szerepet a szakértők szerint.

Az amerikai Epirus vezérigazgatójának, Andy Lowerynek elmondása szerint a jelen hadviselését egyre inkább meghatározza az aszimmetrikus hadviselés, ami, a hagyományos módszerekkel ellentétben már nem rakétákon vagy más jól ismert fegyvereken alapul, hanem olyan technológiai megoldásokon, amelyeket az úgynevezett nem-állami szereplők, vagy civil szereplők is könnyedén el tudnak készíteni és gyorsan bevetni - számítógépek, hálózatok, drónok határozzák meg a ma hadászati tevékenységeit.

“Ezt a fajta hadviselést a fogyasztói elektronika felhasználása határozza meg. Ezért ezek a rendszerek lényegében Qualcomm chipek, Nvidia chipek vagy Intel chipek köré épülnek.”

- magyarázta Lowery, hozzátéve, hogy a szétosztott erőforrások, és ezek interakciója és kapcsolata által kialakított hálózatok is kulcsfontosságúak ebben a típusú háborús szisztémában. A drónok különösen nagy veszélyt jelenthetnek, hiszen nagyon nagy számban, nagyon gyorsan bevethetőek, és a “régi fajta, hidegháborús rendszerekkel” nehéz őket detektálni, mivel azokat nem arra tervezték, hogy a “háttérinformációk teljes szalmakazlából” kiszűrjék az apró drónok jeleit.

Anti-drón, avagy drónelhárító megoldásokkal persze már régóta kísérleteznek a hadseregek és cégek, de az egyik leghatásosabb technológiának a mikrohullámú, irányított energiájú fegyvereket tartják. Ilyen többek között az Egyesült Államok Hadserege és Légiereje által kifejlesztett THOR (Tactical High Power Operational Responder) rendszer is, amelyet kifejezetten a kisebb méretű pilóta nélküli légi járművek, drónok hatástalanítására szánnak, és ebbe a kategóriába tartozik az Epirus legújabb eszköze, az ExDECS (Expeditionary Directed Energy Counter-Swarm), aminek legfőbb jellemzője, hogy egész drónrajokkal tud végezni egyszerre. A rendszer a Leonidas Expeditionary része, és mobilis kialakításának köszönhetően többféle taktikai járművel és más platformokkal is integrálható. A fegyverrel egyszerre több elektronikus fenyegetést lehet semlegesíteni Lowery magyarázata szerint, amit “egy-a-sokhoz képességnek” neveznek.

A mikrohullámú rendszert a cég nemrégiben szállította le a tengerészgylogságnak, ahol a közeljövőben tesztelik a működését, és ha beválik, a jövőben nagy szerepet kaphat a védelmi stratégiák kiegészítéseként.

(Fotó: Epirus)

Mikrohullámokkal hatástalanítja a drónokat a jövő harctereinek fegyvere, a Thor kalapácsa A korábbi THOR technológiára építő Mjölnir mikrohullámokkal teszi működésképtelenné a pilóta nélküli légi járműveket.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.