A SpaceX mentheti meg a Nemzetközi Űrállomáson rekedt asztronautákat

2023 / 01 / 01 / Bobák Áron
A SpaceX mentheti meg a Nemzetközi Űrállomáson rekedt asztronautákat
A két orosz és egy amerikai asztronautának márciusban kéne visszatérnie a Földre, de a Szojuz űrhajón felfedezett sérülés miatt egyelőre kérdéses, hogy ez lehetséges lesz-e.

Ahogy korábban mi is írtunk róla, az ISS működését felügyelő illetékesek december 14-én figyeltek fel rá, hogy a Szojuz Msz-22-ből szivárog a hűtőfolyadék, ami a kabin hőmérsékletét szabályozza. Bár a probléma okát és mértékét egyelőre nem sikerült felmérni, a helyzet azzal a veszéllyel fenyeget, hogy az űrhajósok nem tudnak visszatérni a Földre a sérült űrhajóval.

A Roszkoszmosz a sérülés felfedezése után azonnal kilátásba helyezte, hogy egy másik Szojuzt küldenek az ISS-re, azonban a Reuters értesülései szerint a NASA eközben alternatív lehetőségeket is mérlegel, nevezetesen azt, hogy a SpaceX-től kérnek egy tartalékűrhajót. Sandra Jones, a NASA szóvivője a hírügynökségnek annyit elismert, hogy megkérdezték a SpaceX-et, hogy lenne-e kapacitásuk egy ilyen misszióra, ám elomdása szerint jelenleg nem erre a lehetőségre koncentrálnak.

Szakértők szerint a Szojuz sérülését három dolog okozhatta: egy az űrhajónak nekicsapódó meteoroid vagy űrszemét, valamint műszaki meghibásodás. Mike Suffredini, az ISS misszió korábbi vezetője a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy ezek közül egyértelműen a harmadik lenne a legrosszabb lehetőség, hiszen az megkérdőjelezné a Szojuzok műszaki megbízhatóságát - többek között azét is, amit az oroszok a sérült űrhajó helyett küldenének.

(Borítókép: SpaceX)

Az oroszok kiszállnak a Nemzetközi Űrállomás üzemeltetéséből a Roszkoszmosz vezetője szerint "A döntés már megszületett, de egyelőre nem beszélünk róla nyilvánosan" - mondta Dmitrij Rogozin egy szombaton adott tévéinterjúban.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Hét év múlva vad dolgok történhetnek a Holdon
Hét év múlva vad dolgok történhetnek a Holdon
A Földet nemrégen még becsapódással fenyegető aszteroida történetében új fejezet nyílt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.