A Minecraft a szabad sajtó végső menedéke

2020 / 03 / 14 / Felkai Ádám
A Minecraft a szabad sajtó végső menedéke
A Minecraft egy építkezős, túlélős játék, amelyet ma már talán senkinek sem kell bemutatni. A megjelenés óta maga a játék nagyot változott, és renget projekt valósult meg a segítségével. Például egész városoknak húzták fel benne a virtuális mását. A Minecraft havi 145 millió aktív játékossal büszkélkedhet, ez pedig akkora szám, ami lehetővé teszi, hogy egy-egy üzenet rengeteg emberhez eljusson.

Emiatt aztán hatalmas, virtuális könyvtárat húztak fel a játékban, ahol meggyilkolt újságírók betiltott cikkeit lehet elolvasni. A projekt mögött több szervezet is áll: Reporters Without Border, Blockworks, DDB Germany, MediaMonks.

A könyvtárban azon országokban betiltott cikkek közt lehet szemezgetni, amelyek rosszul szerepelnek a World Press Freedom Index-en. Ezek az országok: Egyiptom, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia és Vietnam.

A projekt hivatalos oldalán olvasható állásfoglalás szerint több országban a weboldalakat, a közösségi platformokat és a blogokat elnyomó hatalmak irányítják. Különösen problémás ez a fiatalok szempontjából, akik úgy nőnek fel, hogy a véleményüket erősen befolyásolják a kormányok információ-torzító kampányai.

Az elgondolás pedig az, hogy bármennyire tiltsák és irányítsák akár a média egészét is, a világ legnépszerűbb videojátéka mindig elérhető maradt. A Reporters Without Borders (RSF) nevű szervezet pedig ezt a kiskaput használja fel a cenzúra elleni harcban.

A The Uncensored Library, a Cenzúrázatlan Könyvtár a Minecraftban Március 12-én, a cyber cenzúra elleni világnapon nyitotta meg a kapuját a nagyközönség számára.

A remények szerint ezen a módon sikerül független, de adott esetben a regnáló hatalommal szemben megfogalmazott véleményeket eljuttatni világszerte fiatalok tömegeihez. A betiltott cikkeket a Minecraft könyveiben publikálták újra. Ennek a videojátéknak a segítségével sosem látott információs szabadságot tapasztalhatnak meg azokban az országokban, ahol a szabad sajtó nem – vagy alig – működik.

A szövegek olyanoktól származnak, mint a 2018-ban meggyilkolt Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró, az orosz újságíró Yulia Berezovskaia, a vietnami Nguyen Van Dai emberi jogokkal foglalkozó jogász, aktivista és blogger, a mexikói Javier Valdez, akinek 2017-es meggyilkolása azóta is megoldatlan, és aki Sinaloa szövetségi állam (Nyugat-Mexikó) korrupt viszonyairól írt, illetve az egyiptomi Mada Masr híroldal, amely az utolsó független és professzionális portál Egyiptomban.

A Minecraft szerver ezen a címen érhető el: visit.uncensoredlibrary.com

(Kép: The Uncensored Library)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.