A Mars egyik holdja lassan szétesik, de előtte még landol rajta egy rover

2025 / 03 / 15 / Bobák Zsófia
A Mars egyik holdja lassan szétesik, de előtte még landol rajta egy rover
A Phobosra jövőre egy holdjáró indul, és a misszió végén mintát is juttatnak a Földre az égitestről.

A JAXA (Japán Űrügynökség) jövőre indítja útjára az MMX ( Martian Moons eXploration) küldetést, aminek célja, hogy jobban feltérképezzék a Mars egyik holdját, a Phobost. A hold egészen közel, mintegy 6000 kilométerre kering a Mars felszínétől, közelebb, mint a Naprendszer bármely másik holdja a saját bolygójához. A Phobosra emiatt különösen erősen hat a Mars gravitációs ereje - olyannyira, hogy a bolygó fokozatosan maga felé húzza, és ezzel előbb-utóbb elpusztítja a kísérőjét. A Phobos a számítások szerint száz évente két méterrel kerül közelebb a Marshoz, azaz elég lassan közeledik hozzá, de feltehetően az elkövetkező 30-50 millió évben teljesen szétesik majd.

Addig is azonban még sok-sok idő áll rendelkezésre a Phobos felfedezésére, aminek első szakaszát jelentheti az MMX misszió. A küldetés keretében az MMX űreszköz egy rovert szállít a holdra, amelyet a német DLR és a francia CNES fejlesztett, és ami segít a hold felszínének vizsgálatában, valamint abban, hogy megfelelő landolási helyet találjanak a leszállóegység számára.

Az “anyahajó” a misszió utolsó szakaszában mintát is gyűjt majd a Phobos anyagából, amelyet eljuttat a Földre az alaposabb elemzések elvégzése érdekében. Az IDEFIX rover a tervek szerint 2029-ben éri el a Phobost, amelynek felszínére egy 40-100 méter magasságból történő “ugrás”után érkezik majd meg, és miután talpra állt, megkezdi három hónapon át tartó munkáját. Az MMX űreszköz a gyűjtött adatokra támaszkodva ereszkedik a felszínre, összeszedi a rover által beszerzett mintákat, majd visszatér a Földre 2031-re. A misszió a várakozások szerint segít választ találni a Mars holdjaival kapcsolatos jelentős kérdésekre, például, hogy hogyan alakultak ki, és milyen összetevőkből állnak pontosan.

(Fotó: DLR, CC BY-NC-ND 3.0)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.