A legtávolabbi galaxis érdekesebb, mint korábban gondolták a kutatók 2025 / 04 / 09 / Bobák Zsófia

A JADES-GS-z14-0 galaxis az eddig felfedezett galaxisok közül a legtávolabbi, ha a Földtől viszonyított elhelyezkedését nézzük. Olyan messze található, hogy a fényének 13,4 milliárd évbe telik elérnie a Földig. Ez azt jelenti, hogy a teleszkópok felvételein a galaxis még nagyon fiatal, a JADES körülbelül 290 millió évvel az ősrobbanás után alakult ki. Ez még önmagában nem okozna meglepetést, de a galaxis összetétele már annál inkább, az ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) obszervatóriummal végzett megfigyelések szerint ugyanis a galaxis oxigént tartalmaz, aminek a jelenléte masszív, fejlettebb galaxisokra jellemző. A nagyon fiatal galaxisokat ugyanis főként hélium és hidrogén építi fel, a nehezebb elemek később jelennek meg bennük. Ez azt jelenti, hogy a JADES jóval gyorsabban fejlődött, mint azt a teóriák alapján feltételezni lehetne. (Fotó: ESO)
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.