A legkisebb és a legnagyobb halál – milyen hangot adnak ki a baktériumok és milyet a bolygók, amikor haldokolnak?

2022 / 04 / 22 / Felkai Ádám
A legkisebb és a legnagyobb halál – milyen hangot adnak ki a baktériumok és milyet a bolygók, amikor haldokolnak?
Két friss tanulmány is megjelent azzal kapcsolatban, amit akár a bolygók, akár a baktériumok halálsikolyaként is lehet értelmezni. Na de pontosan hogy is hangozhatnak ezek?

Milyen hangot hallatnak a baktériumok? Nos, a baktériumok egysejtűek, így nincs szájuk, cserébe, ha kapnak egy dobot, akár egész jól tudnak a dobolni az ostorukkal – nagyjából erre a felismerésre épült egy új kutatás. Amint arról a Cnet is beszámol, a kutatók a baktériumokat egyetlen atom-vastagságú grafénlemezre helyezték, amelyen az egysejtű csapkodott az ostorával. Ahogy azt a kutatók elmondták, ezek az ütések rendkívül gyengék voltak, nagyjából 10 milliárdszor kisebb erőt kell elképzelni, mint amivel egy bokszoló találja telibe a zsákot. Az ostor viszont ezen a rendkívül érzékeny grafén rétegen rezgéseket, oszcillációkat keltett, amit már át lehetett alakítani hanggá – itt lehet meghallgatni egyébként. Mint a tanulmány egyik társszerzője fogalmazott:

„Mindez lenyűgöző, hiszen képesek vagyunk hallani egyetlen baktériumot is.”

A baktérium pedig egysejtűként az egyik legkisebb élőlény, vagyis a kutatás ilyen szempontból már önmagában is példátlan. Azonban ezzel még nem torpant meg a dolog, hiszen a vizsgálat célja az, hogy a hang alapján megállapíthassák, hogy a baktériumok miként reagálnak a különböző antibiotikumokra – ami a rezisztens törzsek megjelenése miatt kiemelten fontos kutatási terület. Magyarán a rezisztens törzsek esetén a dobolás akkor sem szűnik meg, ha a szer az élőlény közelébe kerül. Amennyiben viszont az antibiotikum hatásos – nos, akkor hallhatjuk a baktérium utolsó ostorcsapásait.

A baktériumokhoz képest egészen más méretkategóriába esnek a bolygók. Az természetesen véleményes, hogy a bolygók mennyire tekinthetőek élőlénynek, adott esetben akár intelligens lénynek, de akadnak tudósok, akik emellett érvelnek (noha a Föld például szerintük nem intelligens, de egy nap még akár az is lehet). Ennek ellenére nem kizárt, hogy nem csak hallhatunk, de már hallottunk is olyan hangot, amit akár egy-egy bolygó sikolyaként is értelmezhetünk megfelelően költői hozzáállás mellett. Ezt állítja legalábbis egy új elmélet, ami az FRB-k egy részét próbálja magyarázni. Az FRB (fast radio burst) olyan múló impulzus, mely a milliszekundum törtrészétől egészen néhány milliszekundumig tarthat. A jelenség mögött valamiféle nagy energiájú, de jelenleg még nem tisztázott asztrofizikai folyamat áll, és korábban mi is írtunk többször az FRB-kről:

Ahogy egyre többet tudunk az ismeretlen, űrből érkező jelekről, úgy válnak egyre titokzatosabbakká Sikerült találni egy 157 napos ciklusban ismétlődő jelet, ez a második ismétlődő FRB, amit ismerünk. A helyzet azonban most csak zavarosabb, mint annak előtte.

Az új elmélet szerint azon bolygók, amelyek túl közel kerülnek a saját csillagukhoz, és amelyekből az erős gravitációs vonzás hatására anyag szakad ki, azok állhatnak az FRB jelek bizonyos típusai mögött. A kutatáshoz használt számítógépes szimuláció szerint ugyanis a jelek egy neutroncsillag és egy körülötte keringő bolygó közötti kölcsönhatások eredményeként jelenhetnek meg. A folyamat a következő: amikor a bolygó nagyon közel kerül a csillagához, a csillag gravitációja jobban húzza a bolygót, mint amikor a bolygó a legtávolabbi keringési pontján van, ilyen közelségben tehát megnyújtja és eltorzítja a planétát. Ez az erő kisebb darabokat is leszakít a bolygóról.

Ezután pedig kezdődik a tűzijáték. A neutroncsillagok ugyanis sugárzásból és részecskékből álló szelet löknek ki a mi Napunkhoz hasonlóan, de annál jóval erősebben. Amikor az egyik kiszakított planétadarab áthalad ezen a csillagszélen, akkor kölcsönhatás igazán erős rádiósugárzást produkálhat. Ha ez planéta darab a Földről nézve a csillag előtt halad el, akkor azt mi egy gyors rádiókitörésként érzékeljük. Magyarán ebben az esetben az FRB poétikusan szólva a megszaggatott bolygó sikolya. Ezt a hipotézist egyébként megerősítheti idővel a kutatók szerint, ha több éven keresztül ismétlődő FRB-ket figyelünk meg.

(Kép: Pixabay/8385)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Ígéretes fogyasztószer, de mennyire arany, ami fénylik?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.