A Last of Us-t idézi egy újabb gombafaj, ami átveszi az irányítást az áldozat teste felett

2025 / 02 / 02 / Bobák Zsófia
A Last of Us-t idézi egy újabb gombafaj, ami átveszi az irányítást az áldozat teste felett
A pókok viselkedését igényei szerint befolyásolja egy új gombafaj, a Gibellula attenboroughii.

Egy elhagyatott írországi kastélyban találtak rá 2021-ben a kutatók arra az új gombafajra, ami hasonlóan működik, mint a Last of Us játékot és sorozatot inspiráló ophiocordyceps unilateralis, vagyis zombihangya-gomba - élőlényekbe férkőzve átveszi a testük felett az irányítást, és olyan viselkedésre kényszeríti őket, ami a gomba terjedéséhez a legideálisabb. A ophiocordyceps unilateralis trópusi környezetben él, főként hangyákat támad meg, majd arra használja őket, hogy a testükből spórákat növesszen, amelyek a gazdatest halála után szétszóródnak a szabadban - ennek érdekében a fertőzött hangyákat kivezeti egy ideális hőmérsékletű és páratartalmú helyre, és arra “utasítja” őket, hogy egy levélre kapcsolódva várják a halált. A gomba tehát egyfajta zombit csinál az állatokból, amelyek a parazita igényeinek megfelelően működnek a fertőzés pillanatától kezdve.

Az új faj, ami David Attenborough tiszteletére kapta a nevét, szintén ilyen hatással van az áldozataira, csak esetében sötét, elhagyatott helyeken élő pókok a kiszemelt célpontok. Az első bizonyítékot a gombák gyilkosságára a természetvédelmi területen található Espie Kastélyban fedezték fel, ahol egy halott rejtett keresztespókot (Metellina merianae) szokatlan pozícióban találtak a kastély egykori lőszerraktárában.

A pókok normál esetben rejtőzködnek, és a hálójukban várják a zsákmányukat, de a gombával fertőzött példány a plafonon tartózkodott,

emellett a későbbi kutatások során barlangokban élő egyedekre is bukkantak a kutatók, amelyek szintén a rejtekhelyüktől távol, a barlangok falán pusztultak el. Az állatok a gombafaj hordozói voltak, a vizsgálatok pedig rávilágítottak, hogy hogyan is végzett velük az élősködő: a pókok testének belső üregébe, a hemocoelbe jutva a spórák elkezdik befolyásolni az állatok viselkedését, kivezetik a nyílt (vagy nyíltabb) területre, majd méreganyagot kibocsátva megölik. Ezután antibiotikummal tartósítják a holttestet, és tápanyagként használják a fejlődéshez, míg a körülmények megfelelővé nem válnak a spórák kiengedéséhez. Ekkor a gomba hosszú nyúlványokat növeszt, amelyek segítik a spórák szétszórását.

A parazita működése ijesztőnek tűnhet, de eddig csak gerinctelen élőlényekben fedezték fel, emberekre nézve nagy valószínűséggel ártalmatlan, sőt, az emberek akár még profitálhatnak is a “zombipók-gomba” felfedezéséből. Ahogy azt Harry Evans, a CAB International munkatársa, a kutatást vezetője elmondta, a gomba által termelt antibiotikum potenciális gyógyszeralapanyag is lehet, és hozzájárulhat a gyógyszeripari fejlesztésekhez.

(Fotó: CABI)

Tényleg létezik a The Last of Us zombijait irányító parazita gombafaj Ez a trópusi gombafaj teljesen átveszi a hatalmat a spóráit belélegző hangya testén, és mozgásán, majd a parazita táptalajként használva a rovar testét, felemészti azt belülről, és hosszúkás gombatestet növeszt ki az állat fejéből, ami ismét spórákkal szórja tele a levegőt.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Miután a nehézvizet felfedezték, szinte rögtön meg is kóstolták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.