A kínai kommandósok biomimetikus drónja pont úgy néz ki, mint egy madár

2024 / 08 / 04 / Felkai Ádám
A kínai kommandósok biomimetikus drónja pont úgy néz ki, mint egy madár
A technológia régóta létezik, de soha sem volt annyira megtévesztő, mint manapság.

Mint az a Twin Peaks című sorozatból ismerős lehet: a baglyok nem azok, aminek látszanak. Na de hagyján, hogy a baglyok, úgy általában minden fránya madár gyanús lehet a drónok korszakában – legalábbis egész összeesküvéselméletek épülnek arra, hogy a madarak, nos, valójában nem madarak. Ennek az összeesküvéselméletnek meglepő módon azonban akad némi alapja, noha ez nem jelenti, hogy a csirkétől a réti sasig minden tollas be lett szervezve, hanem hogy valóban akadnak drónok, amelyek megjelenésükben a szárnyas barátainkat utánozzák. Ilyen drónok ráadásul régóta léteznek, és felhasználásra is kerültek – írja a TWZ a mostani, egész döbbenetes, kínai “biomimetikus” drón kapcsán.

A fenti videón az látható, ahogy nemrég a kínai “Csiáolung Kommandó”, egy tengeri különleges műveleti egység, mutatja be ezeket a madárszerű drónokat akció közben (és akkor még a lentebbi videóban látható, nagyon komoly, motorizált gördeszkákról nem is beszéltünk). A közösségi médiában terjedő videókon jól kivehető, ahogy a kommandósok különböző méretű drónokat használnak, amelyek a galamboktól a hollókig különböző madarakra emlékeztetnek. Ezek a drónok nem csupán bemutatókra szolgálnak; gyakorlati alkalmazásuk is van: például a megfigyelés vagy akár kamikaze támadások végrehajtása.

A lefordítva “tengeri sárkányok” néven ismert Csiáolung kommandósok a Népi Felszabadító Hadsereg tengerészgyalogságához tartoznak, és hasonló feladatokat látnak el, mint az Egyesült Államok haditengerészetének SEAL-jei. Emlékezetes műveleteik közé tartozik a 2015-ös jemeni válság idején végrehajtott evakuálás, valamint a 2017-es, kalózok elleni küzdelem az Ádeni-öbölben, amely az “Operation Red Sea” című film alapjául szolgált. A tengeri sárkányok feladatköre számos tengeri és szárazföldi tevékenységet foglal magában, a madárszerű drónok pedig különösen hasznosak a számukra ezen bevetések során. Mint arról már szó volt: ezek a “madarak” nem csak valós idejű megfigyelést tesznek lehetővé, de kisebb tömegű robbanóanyagokat is képesek célba juttatni.

A biomimetikus drónok – mint az látható – mára megtévesztően emlékeztetnek egy madárra, ami eléggé megnehezíti észlelésüket és veszélyforrásként történő azonosításukat az ellenség részéről. Azt pedig talán szükségtelen magyarázni, hogy ez milyen komoly taktikai előnnyel járhat egy adott szituációban.

A madárszerű drónok ötlete egyébként nem újdonság, hiszen már a hidegháború alatt a CIA is kísérletezett hasonló projektekkel, mint az Aquiline, azonban mint látható – ezek az eszközök nem mentek sehová, sőt csak még megtévesztőbbek lettek. Kína mellett egyébként számos más nemzet is kutatja ezeket a technológiákat – szóval bizonyos esetben a baglyok tényleg nem azok, aminek látszanak – ahogy egy sereg más madár sem. Különösen, ha Csiáolung kommandósok ólálkodnak a környéken.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.