A jövő most van: kukkants bele egy működő fúziós erőműbe!

2025 / 10 / 20 / Felkai Ádám
A jövő most van: kukkants bele egy működő fúziós erőműbe!
Úgy néz ki, mintha sci-fiből vágták volna: a brit Tokamak Energy friss videója megmutatja, ahogy egy fánk alakú tokamakban rózsaszín hidrogénplazma örvénylik a mágneses „kalitkában”.

A felvételt nagysebességű, színes kamera rögzítette, másodpercenként 16 000 képkockával. Amit látunk, többnyire a plazma peremének fénye; a mag annyira forró, hogy már nem bocsát ki látható fényt, és a hőmérséklet a Nap magjáénál is magasabb tartományokat érhet el.

A jobb felső sarokban lítiumszemcséket injektálnak: előbb ragyogó vörösek, majd a mélyebb rétegekbe esve ionizációjuk zöldes fátyollá olvad. Egy-egy plazmapulzus nagyjából 0,2 másodpercig tart; a videó az ST40 tokamakban készült, a cég pedig 2025. október 15-én tette közzé.

„A színes kamera különösen hasznos az ilyen kísérleteknél” – mondta Laura Zhang, a Tokamak Energy fizikusa. „Azonnal látjuk, hogy a bejuttatott szennyező gázok a várt helyen sugároznak-e, és hogy a lítiumpor eljut-e a plazmamagig.”

A fúzió egyelőre még nem termel több energiát, mint amennyit beletáplálunk, de az ilyen részletgazdag felvételek közelebb vihetnek a fordulóponthoz – és közben elképesztően látványosak.

(Kép: Tokamak Energy)


Így lehetsz a testápolás Real Madridja a pörgős mindennapokban
Így lehetsz a testápolás Real Madridja a pörgős mindennapokban
A mindennapi pörgés, edzéssel megspékelt aktív életmód mellett fokozottan terheljük a bőrünket. Hajlamosak lehetünk elfelejteni, de a tudatos férfi testápolás nem luxus, hanem egy eszköz, ami segít abban, hogy jól érezzük magunkat és minden téren a maximumot tudjuk nyújtani. Ebben segíthet a NIVEA MEN Real Madrid tematikájú termékcsaládja.
Ha mindened az utazás, akkor már most vésd be ezeket a napokat magadnak!
Ha mindened az utazás, akkor már most vésd be ezeket a napokat magadnak!
Bár a reggeli jégkaparás még most is benne van a pakliban, ideje elfelejteni a téli letargiát. A kanapé helyett februárban a Hungexpo lesz a bázisod, ahol egyszerre pörög fel a 48. Utazás+ kiállítás és a 34. Budapest Boat Show. Ez nem egy sima unalmas expó: ezekben a napokban, február 19-22-ig eldöntheted, hogy idén egy hajón, egy lakóautóban vagy egy egyiptomi homokos parton akarod-e élni az életet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.