A Google új kvantumchipjének öt perc, ami egy szuperszámítógépnek tíz kvadrillió év lenne

2024 / 12 / 11 / Pőcze Balázs
A Google új kvantumchipjének öt perc, ami egy szuperszámítógépnek tíz kvadrillió év lenne
A Willow nevű chip a Google szerint áttörést jelent a kvantum-számítástechnikában: az általa elvégzett feladat tovább tartott volna egy szuperszámítógépnek, mint amennyi idős az univerzum. Ráadásul a rendszer kevesebbet hibázik, ahogy nő a mérete.

A Google blogján olvasható közlemény szerint két szempontból jelent mérföldkövet a Willow: egyrészt exponenciálisan csökken a hibák száma, ahogyan egyre több qubittel dolgozik, ami a terület egyik legnagyobb kihívása volt az elmúlt három évtizedben. Másrészt egy olyan művelet, ami egy mai szuperszámítógépnek tíz kvadrillió (angolul septillion, tíz a huszonnegyediken) évbe került volna, ennek a rendszernek mindössze öt percébe telik.

Ez a tizenkét éve alapított Google Quantum AI, de akár a teljes terület történetében meghatározó pillanat lehet.

Az, hogy a qubitek számának a növekedésével javul a Willow precizitása, arra utal, hogy lehetséges nagy és valóban hasznos kvantumszámítógépeket építeni. A random circuit sampling (RCS) nevű teszt pedig, ami az ilyen rendszerek legbonyolultabb vizsgája, azt ellenőrzi, hogy az adott kvantumszámítógép valóban képes-e olyasmire, amire egy hagyományos számítógép nem, vagy csak nehezen lenne. Az, hogy a Willow percek alatt oldott meg valamit, ami egyébként lényegesen tovább tartana, mint az univerzum életkora, az alapító Hartmut Neven szerint egyenesen arra utalhat, hogy a kvantumszámítások több, párhuzamos univerzumban zajlanak egyszerre.

Mi jön most?

A Google közleménye szerint a Willow-nak a való élethez közel álló területeken kell bizonyítania a hasznosságát. Ehhez a hagyományos és a kvantumszámítógépek teljesítményét összevető, fent említett RCS tesztet fogják kombinálni azokkal a szimulációkkal, amelyek új tudományos felfedezésekhez vezethetnek el, de még teljesíthetőek az eddigi számítástechnikai eszközkészlettel is. A cél, hogy eljussanak a kereskedelmileg is hasznos felhasználáshoz. Hartmut Neven szerint a jövőben a mesterséges intelligencia fejlődéséhez is elengedhetetlenek lesznek az ilyen rendszerek.

(Borítókép: Google)

Szuperszámítógép vs. kvantumszámítógép - melyik a gyorsabb? Eldőlt, melyik nyeri a kvantumszámítógépek és szuperszámítógépek mérkőzését: az IBM egyik legfejlettebb processzora vagy a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium és a Purdue Egyetem klasszikus szuperszámítógépei.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.