A Google a magyar költségvetés negyedét költi el arra, hogy alapértelmezett kereső legyen a mobilokon, számítógépeken

2023 / 10 / 31 / Pőcze Balázs
A keresőóriás elleni antitröszt-per során kiderült, amit a vállalat éveken át igyekezett eltitkolni: hogy pontosan mennyit költ arra, hogy a különböző böngészőkben, operációs rendszerekben az ő keresőjük induljon el elsőként.

Szeptember közepén számoltunk be arról a Rakétán, hogy torta helyett monopóliumpert kapott a Google a huszonötödik születésnapjára: az amerikai Igazságügyi Minisztérium azzal vádolja a vállalatot, hogy jogszerűtlen eszközökkel betonozza be a keresők közötti versenyben betöltött vezető pozícióját. Mountain View-ban ugyanis nem bízzák a véletlenre, hogy a termékük népszerű maradjon: megállapodásokat kötnek például az Apple-lel és a Samsunggal, hogy az iPhone-ok és a Galaxy telefonok alapértelmezett keresője a Google legyen, de ugyanezt teszik a Mozilla böngészője esetében is. A cég szerint ez semmiben nem különbözik attól, amikor egy csokigyár fizet a szupermarket-láncoknak, hogy jól látható helyre tegyék a polcokon a termékeit, bár az alapértelmezés talán inkább olyan, mintha bizonyos csokik rögtön benne lennének a bevásárlókocsinkban. A kormány szerint ez gátolja meg abban a Microsoft Bingjét vagy a magánszféra-fókuszú DuckDuckGót, hogy növeljék a piacrészüket.

Ennyi az annyi

A keresőóriás éveken át megpróbálta titokban tartani, hogy mennyit költ ezekre az úgynevezett "disztribúciós megállapodásokra". Az antitröszt-perben eljáró bíró azonban szerette volna a közvélemény számára is átláthatóbbá tenni az ügyet, ezért úgy döntött, hogy a szám nem üzleti titok. A The Verge-ön olvasható hír szerint az összes ilyen megállapodás, vagyis az, hogy a telefonokon, böngészőkön és egyéb platformokon a Google az alapértelmezett kereső, 26,3 milliárd dollárt ért meg a cégnek 2021-ben. Az anyavállalat Alphabet a legutóbbi negyedévben negyvennégy milliárd dollárt termelt keresőhirdetésekkel, vagyis a "disztribúció" éves szinten ezeknek bevételeknek nagyjából a tizenöt százalékát viheti el - ami rengeteg pénz, nem csak a Google-nek. Az említett 26,3 milliárd dollár mai árfolyamon közel tízezer milliárd, azaz tízbillió forint. Ez a jövő évi magyar költségvetésnek, pontosabban az " államháztartás központi alrendszerének jövő évi kiadási főösszegének" a negyede.

Azt hosszú ideje tudjuk, hogy az alapértelmezések hatalma mekkora - hiszen a felhasználók java nem fog bajlódni azzal, hogy átállítsa a számlacsomagját, a poggyászméretét, a szövegszerkesztőjét, vagy épp a mobiljában megnyíló keresőt, még akkor sem, ha jobban járna azzal. Most már azt is tudjuk, hogy pontosan mennyit ér meg a Google-nek ez a biztonság, miközben a világ keresőpiacának a kilencven százaléka az övék, és a termékük vitathatatlanul a legjobbak között van. Azt a pernek kell majd eldöntenie, hogy ez a fajta túlbiztosítás jogszerű-e, vagy épp ellenkezőleg, bebetonozza a kereső pozícióját, akár a jövőbeni, esetleg jobb versenytársakkal szemben.

(Borítókép: Solen Feyissa/Unsplash)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.