A globális chiphiány az okostelefon-piacot is elérte

2021 / 08 / 01 / Perei Dóra
A globális chiphiány az okostelefon-piacot is elérte
A világszerte egyre nagyobb méreteket öltő chiphiányról már a Rakétán is írtunk, a jelenség - egyes elemzők szerint a biztos beszállítói kapcsolatok miatt - azonban az okostelefon-piacot eddig elkerülte. Vagy legalábbis a fogyasztók nem érzékelték a hiányt.

Ám a helyzet mostanra megváltozott, a korábban felhalmozott készletek elfogytak, így egyre több cég korlátozza a termelését, a telefonok ára pedig emelkedni kezdett.

A hajlítható bőráramkör megérkezett A rugalmas kijelzőjű okostelefonok tempósan fejlődnek, néhányat már össze is lehet hajtani, vagy éppen kihúzni a saját mérete kétszeresére, de ezek mögött a megjelenítők mögött még mindig ott ormótlankodik egy negyed kilós fémdarab, melyet a Stanford Egyetem tudósai is nagyon helyteleníthetnek.

Nos a chipek, vagy ismertebb nevükön félvezetők kicsit az emberi szívhez hasonlítanak: ha egy, az elmúlt évtizedben gyártott (elektromos áramot igénylő) termék nem tartalmazza, akkor az egész egyszerűen használhatatlan. Egy modern autóban például akár több ezer chip is található, és akkor még nem említettük a számítógépeket, vagy a háztartási eszközöket (például digitális mérleg). Vagyis a hiány számos olyan területen problémát okoz, amire az ember talán nem is gondolna. A helyzet ráadásul még rosszabb, ha figyelembe vesszük, hogy bizonyos eszközök megtervezése és legyártása sem lehetséges chip nélkül.

A szakértők szerint idén már aligha normalizálódhat a helyzet, egyrészt a továbbra is hatalmas fogyasztói igény, másrészt az előállítási körülmények komplexitása, illetve a chipgyártás monopolisztikus szerkezete miatt sem.

És hogy kik a legnagyobb chipgyártók?

Elsőként ott van a világ legnagyobb chipgyártója, a tajvani TSMC, amihez globális szinten a félvezetőgyártás több mint fele köthető. Míg a dobogó második helyén a Samsung áll. Ebből is látszik, hogy a chiphiánnyal küzdő cégek keze igencsak meg van kötve, a chipgyártás rendszerének bonyolultsága, valamint magas költségei miatt pedig az sem opció, hogy valaki csak úgy saját termelésbe kezd. Ahogy az sem utolsó szempont, hogy

a félvezetőgyártás nem feltétlenül a legnyereségesebb üzlet.

Az okostelefon-gyártók annak köszönhették szerencsés helyzetüket, hogy ezen alkatrészeket mindig fél évvel hamarabb megrendelték, hogy legyen elég tartalékuk. Felhalmozott készleteik azonban mostanra elfogytak, és ez egyre jobban érzékelhető a cégek számain és bejelentésein.

Érdekérvényesítő szövetséget alapított hatvannégy nagy techcég A kezdeményezésbe a piac legnagyobbjai, így például az Amazon, az Apple, a Google és a Microsoft is beszáll azt remélve, hogy állami támogatást kaphatnak saját, félvezetőpiaci gigaberuházásukhoz

A világelsők között elhelyezkedő Samsungnak például az előrejelzések szerint húsz százalékos visszaeséssel kell számolnia a második negyedéves értékesítési adatokat tekintve, a Google új telefonja, a Pixel 5a pedig emiatt csak az Egyesült Államokban és Japánban lesz kapható, noha eredetileg nem ez volt a cél. De említhetnénk a Xiaomi készülékét is, melynek eltolódott a forgalmazása Indiában, egy másik árát pedig szinte azonnal megemelték bemutatása után.

A jelenség ugyanakkor nem példa nélküli, az okostelefonok drágulása globális jelenség, az idei második negyedében öt százalékkal emelkedtek a készülékek nagykereskedelmi árai, holott az elmúlt években ez mindössze két százalékos volt.

A félvezető hiány másik hozadéka, hogy a gyártók kevesebb készüléket dobnak piacra: a tavalyi év első hat hónapjában háromszázhetven új okostelefont mutattak be, az idei év ugyanezen időszakában már csak háromszáztizet. Így tehát valószínűleg nem lesz olyan része az ágazatnak, ahol a probléma előbb-utóbb ne érzékeltetné hatását. Míg az első negyedévben globális viszonylatban nézve húsz százalékkal több okostelefont adtak el, mint tavaly, a Wall Street Journal cikke szerint a gyártók a második félévben csak 1,3 százalékos növekedéssel számolhatnak, főként a gyártási gondok miatt.

(Források: WSJ, WSJ, fotó: Unsplash/Rodion_Kutsaev)

További cikkek a témában:

A Bosch átadta a jövő chipgyárát Drezdában Teljesen hálózatba kapcsolt, adatközpontú és önoptimalizáló: a világ egyik legkorszerűbb chipgyárát nyitotta meg Drezdában a Bosch: a magas fokon automatizált, teljes mértékben hálózatba kapcsolt gépek és az integrált folyamatok a mesterséges intelligenciával ötvözve intelligens gyárrá és az Ipar 4.0 úttörőjévé teszik a drezdai létesítményt.

Biden „agresszív lépésekkel” vetne véget annak, hogy nincs PS5 és leálltak az autógyárak A félvezetők globális hiánya rengeteg keservvel jár, például ez az oka az új generációs konzolok hiányának, de jelentős fennakadásokat okoz az autógyártásban is – a Biden-adminisztráció lépni fog az ügyben.

Csúszhatnak a telefonok, drágulhatnak a tévék a chiphiány miatt A Samsung Galaxy Note készülékei is veszélybe kerültek.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.